Dieta shqip español

Postato . La categoria: Alimentazione

1 2 3 4 5 506 voti

Flynn me pas ka eksperimentuar me këtë qasje (një mollë para ushqimit) ndaj klientëve tjerë të saj dhe ka parë rezultate të pabesueshme, humbje peshe mesatarisht 8 kilogram për 12 javë.Dieta me molla – shembull Mëngjesi MollëOmlet me djath Meze e lehtë e mëngjesit Gjysmë filxhani me djath Gjysmë filxhani me kos pa yndyrëDreka Mollë2 filxhan me brokoli të avulluargjysmë filxhani oriz të kaftëMeze e lehtë e drekës Ndonjë frute tjetër ose sallatëDarka MollëSalmon të pjekur në skarëSallat të gjelbër Ushtrimet Rekomandohen Rekomandohet një kombinimi i ushtrimeve kardiovaskulare dhe peshëngritjes.Secili vakt gjithashtu rekomandohet të përmbajë edhe proteinë për shkak kjo ka treguar të zvogëloj apetitin dhe përmirësoj humbjen e peshëstv Përveç ngrënie së tri mollëve në ditë ata që mbajnë këtë dietë gjithashtu këshillohen të konsumojnë edhe fruta dhe perime tjera.Las personas que adoptan el veganismo lo pueden hacer por razones de salud, consideraciones éticas, o ambas.Përparësitë• Me ngrënien e një molle para secilit vakt ushqimi ju keni ndjesinë e ngopjes dhe zvogëlim të tendencë për të ngrënë më shumë se c’duhet.• Mollet përmbajnë fibër që ndihmon në zvogëlimin e niveleve të kolesterinës.• Mollet përmbajnë falvonoid që ndihmon në parandalimin e sëmundjes së zemrës, goditjes në tru dhe disa kancereve.• Ushqimet balancohen me kombinim të proteinës, karbohidrateve komplekse, frutave dhe perimeve.• Sasia e lartë e të ushqyerit me proteina zvogëlon apetitin dhe mirëmban masën e muskujve përderisa mbani dietën.• Inkurajon të ushqyerit me fruta dhe perime të freskëta.• Është e lehtë për tu ndjekur. Dobësitë• Ushqimet mund të mos ju eksitojnë dhe mund të ndodhë që dieta të të bëhet bajat.• Mund të mërziteni duke ngrënë çdo herë nga një mollë para secilit vakt ushqimi.• Eliminon shumë ushqime dhe nuk lejon mundësinë që të përfshini ushqimet favorit herë pas here.• Mund të jetë e vështirë për ata të cilët janë vegjetarian Në fundë….Ideja qëndron në atë se fibra që gjendet në mollë të bën të ndihesh i ngopur dhe shuan apo kënaq dëshirën për të ngrënë më shumë.Dieta Me Molle – Bazat Plani i dietës me 3 molla në ditë ka të bëjë me ngrënien e një molle para secilit vakt të ushqimit.Kombinimi i ngrënies së një molle para secilit vakt ushqimi dhe plani i rekomanduar i ushqimeve mund të zvogëloj apetitin dhe kështu ka gjasa të rezultojë në humbje të peshës për shumë ata të cilët mbajnë këtë dietë.Përveç ngrënies së molleve ata që bëjnë këtë dietë gjithashtu ndjekin një plan ushqimi që është mjaft i ngjashëm me South Beach Diet (Dieta e plazhit jugor) me sasi relativisht të vogël të marrjes së karbohidrateve dhe zvogëlimit të ndyrave të ngopura.Kjo mundëson që të zvogëloni sasinë e marrjes së kalorive pa përjetuar urinë.La dieta vegan también puede llamarse vegetarianismo "estricto", ya que excluye no sólo carne y pescado sino también huevos, miel, y productos lácteos.Flynn ka zbuluar se kur njëri nga klientët e saj hante një mollë gjithmonë para ushqimit pa ndryshuar asgjë tjetër, ajo ishte në gjendje të humbte peshë më shumë se zakonisht.Dieta me molle ose ndryshe si e quajnë dieta me tri molle në ditë (3 apple a day diet) është krijuar nga Tammi Flynn, instruktor trajnues grupor në Gold’s Gym në Washington.Ata që bëjnë këtë dietë këshillohen që të konsumojnë 4-5 vakte ushqimi të vogla në ditë, që duhet të jenë kryesisht nga ushqime të shëndetshme që janë me pak yndyra.

Dillo ai tuoi amici: